Bazylea 2015

31.03.2015r.

W miniony czwartek zakończyła się kolejna edycja corocznej wystawy zegarkowej w Bazylei. Jak można się było spodziewać Omega również zaprezentowała kilka nowości podczas tej imprezy.
Prawdopodobnie najważniejszą z nowości była prezentacja modelu Constellation Globemaster, który jako pierwszy zaopatrzony został w mechanizm certyfikowany jako Master Chronometer. Jak podano już w grudniu zegarki tak oznaczone muszą być sprawdzane według nieco bardziej rygorystycznych kryteriów w sferze precyzji chodu (dokładność musi mieścić się pomiędzy 0 a +5 sekund na dobę) mierzonej w sześciu pozycjach i w dwóch temperaturach, ale przede wszystkim muszą być odporne na działanie pól elektromagnetycznych przewyższających 15 000 Gausów.

Wracając jednak do samego Globemastera - zegarek zaprezentowano w kilku wariantach z kopertami ze stali, złota lub łączącymi obydwa powyższe. W przeciwieństwie do modelu Hour Vision w Globemasterze zdecydowano aby nowoczesność zamknąć w bardzo charakterystycznej dla producenta z Biel formie. Dlatego w zegarkach z tej linii zobaczymy klasyczne tarcze pie-pan, karbowany pierścień wokół szkła, a także medalion z logo Constellation umieszczony na przeszklonym deklu. Wewnątrz koperty pracuje kaliber 8900 (8901 dla wersji złotych, w których wykorzystano złoto Sedna), który jak już wspomniałem jako pierwszy spełnia założenia certyfikatu Master Chronometer. Ceny modeli w stali powinny zaczynać się od około 24 tysięcy złotych.Zaprezentowany dwa lata temu Speedmaster The Dark Side of the Moon okazał się tak ogromnym sukcesem rynkowym, że w zeszłym roku do kolekcji dołączył Grey Side of the Moon (z platynową tarczą), a teraz nazwa The Dark Side of the Moon określa nie tylko pojedynczy zegarek, a całą kolekcję czterech modeli Speedmasterów.Wszystkie zegarki posiadają monolityczną kopertę o średnicy 44,25mm wykonaną z czarnej ceramiki oraz działają w oparciu o mechanizm 9300. Do wyboru dano nam następujące wersje:
  • Black Black, w której wszelkie oznaczenia na tarczy i pierścieniu oraz wskazówki są jedynie o ton jaśniejsze od pozostałych elementów zegarka.
  • Pitch Black - zegarek najbardziej zbliżony wyglądem do pierwowzoru sprzed dwóch lat tylko pozbawiony czerwonego napisu Speedmaster na tarczy i dostępny na skórzanym pasku.
  • Sedna Black, w której indeksy godzinowe, wskazówki oraz część pierścienia są wykonane ze złota Sedna.
  • Vintage Black - w tej wersji indeksy godzinowe, wypełnienie wskazówek oraz oznaczenia na pierścieniu mają brązowy kolor, a skórzany brązowy pasek pokryto patyną, co ma stwarzać wrażenie postarzenia.


Do kolekcji dołączył także White Side of the Moon w kopercie z białej ceramiki, z białą tarczą i z białym skórzanym paskiem. Ta wersja dostępna będzie także w wariancie z diamentami na pierścieniu i indeksach godzinowych.

Jak co roku Omega zaprezentowała także edycję limitowaną klasycznego Speedmastera Pro opartego o kaliber 1861 z ręcznym naciagiem. Tegoroczna wersja nawiązuje do srebrnej nagrody Snoopy Award przyznanej Omedze przez astronautów z feralnej misji Apollo XIII, która miała miejsce 45 lat temu. Oczywiście głównym elementem zegarka został Snoopy, którego wizerunek trafił na białą tarczę (gdzie został pokryty warstwą SuperLuminovy) oraz na dekiel. Na tarczy pojawił się dodatkowo napis "What could you do in 14 seconds?" umieszczony wzdłuż pierwszych czternastu sekund na głównej tarczy (właśnie taki czas musieli odmierzać astronauci podczas akcji ratunkowej) oraz sentencja "Failure Is Not an Option", która pojawiła się w filmie z 1995 roku opisującego te wydarzenia, a także stała się tytułem autobiografii Gene Kranza będącego kierownikiem lotów w ramach programów Gemini oraz Apollo. Na deklu poza wizerunkiem Snoopiego umieszczono napisy "SILVER SNOOPY AWARD", "EYES ON THE STARS", "45TH ANNIVERSARY", "APOLLO XIII" oraz numer egzemplarza, których dostępnych będzie 1970.

Nowej wersji doczekał się również model Speedmaster '57 zaprezentowany w 2013 roku. Nowy model posiada "kanapkową tarczę' czyli taką w której indeksy godzinowe są niejako pod tarczą. Dodatkowo wykorzystana SuperLuminova oraz wszystkie napisy na tarczy są brązowe nadając zegarkowi bardziej historyczny wygląd.

Nowy model trafił także do kolekcji dla pań. DeVille Prestige Dewdrop dostępny będzie w wersjach z żółtego lub czerwonego złota oraz dwóch rozmiarach kopert - 32.7 mm i 27.4 mm. Wewnątrz większej koperty pracuje kaliber 2500 z wychwytem współosiowym natomiast w mniejszej znajdziemy mechanizm kwarcowy 4061. Ogniwa złotej bransolety mają przypominać krople rosy, a na tarczy wykonanej z macicy perłowej mogą znaleźć się diamentowe indeksy oraz wykonane ze złota profile motyli.

Rzeczywiste zdjęcia nowości można zobaczyć na TimeZone oraz na Chronos24.pl (tutaj i tutaj)Z wiadomości pozatargowych lista filmów z zauważonymi Omegami powiększyła się o Pięćdziesiąt twarzy Greya, w którym Jamie Dornan wcielający się w Christiana Greya nosi Omegę Seamaster Aqua Terra 150m Chronograph 44mm.


Co przyniesie Bazylea?

13.02.2015r.

Coroczne targi w Bazylei rozpoczną się dopiero 19 marca, jednak już teraz możemy dowiedzieć się o kilku nowościach, które zostaną na nich zaprezentowane. Omega zaczyna spokojnie od prezentacji modeli limitowanych

Pierwszym jest Speedmaster Skywalker X-33 Solar Impulse Limited Edition. Od standardowego modelu X-33 edycja Solar Impulse odróżnia kolorystyka oraz parciany pasek na którym dostarczany będzie zegarek. Ta edycja limitowana będzie do 1924 egzemplarzy (liczba ta wiąże się z rokiem pierwszego udanego lotu dookoła świata, który miał miejsce pomiędzy 4 kwietnia a 28 września 1924 roku).

W tym roku będzie mieć miejsce premiera dwudziestego czwartego filmu o przygodach Agenta 007 zatytułowanego Spectre. Omega jako marka od lat związana z Jamesem Bondem przygotowała kolejną edycje limitowaną poświęconą nowemu obrazowi. Jako baza dla nowego modelu posłużył Seamaster Aqua Terra 150m. W edycji limitowanej zmieniono tarczę, na której umieszczono wielokrotnie powtórzony herb Bonda. Podobnym herbem zakończona jest również żółta wskazówka sekundnika. Do filmu nawiązuje także mechanizm, na którym podobnie jak w kilku wcześniejszych edycjach limitowanych umieszczono charakterystyczny motyw przedstawiający wnętrze lufy pistoletu. Wewnątrz koperty pracuje kaliber 8507 odporny na działanie pól elektromagnetycznych przewyższających 15 007 Gausów. Z wartością tą związana jest również wielkość limitacji, która wyniesie 15 007 egzemplarzy.

Pojawi się również nowa wersja modelu Constellation Pluma z różową tarczą na której umieszczono 11 diamentów. 32 diamenty umieszczono natomiast w złotym pierścieniu wokół szkła. Wewnątrz koperty o średnicy 27mm umieszczono kaliber 8520.Z wiadomości pozatargowych - dodałem nowy film do listy obrazów, w których pojawiają się Omegi. W Amelii, na ekranie telewizora Raymonda Dufayela (sąsiada, w którego rolę wciela się Serge Merlin) często pojawia się obraz zegara Omegi.