Calibre 19''
Informacje ogólne Rozpoczęcie produkcji: 1894r.
Zakończenie produkcji: 1931r.
Projektant: François Chevillat
Wielkość produkcji: Około 6 milionów sztuk (wszystkie wersje)
Parametry techniczne Kaliber 19'' produkowano w ogromnej liczbie rozmiarów i wersji technicznych jednak jego charakterystyczna budowa zawsze była łatwa do rozpoznania.
Przykładowe modele werków opartych o tę konstrukcję 19'', 9'', 21'', 47,7''
Opis
Jeden z pierwszych modeli Omegi zaopatrzonych w sławny kaliber 19'' ('' w tym przypadku oznacza linie; 19'' to 43 mm średnicy), charakteryzujący się zarówno perfekcyjnym zaprojektowaniem jak i nowoczesnością niektórych rozwiązań, jak na przykład regulacją ustawienia czasu jedynie przy pomocy koronki. Dodatkowym atutem mechanizmu była stosunkowo atrakcyjna cena. Werk został stworzony dzięki wykorzystaniu rewolucyjnych, jak na owe czasy, metod produkcji (zmechanizowana oraz prowadzona na przemysłową skalę produkcja oraz "rozdzielony" montaż umożliwiający wymianę każdej ze składowych części mechanizmu). Taki system wytwarzania zegarków był stopniowo wdrażany przez cały szwajcarski przemysł.
Jako, że Calibre 19'' był uznany przez swych twórców za ostatnie słowo w zakresie produkcji mechanizmów zegarkowych w owym czasie, został nazwany Omega (jako analogia do ostatniej z liter greckiego alfabetu oznaczającej podsumowanie, uwieńczenie dzieła). Mechanizm odniósł ogromny sukces i w roku 1903 dał nazwę całej firmie.. Na podstawie 19'' zbudowano jeszcze wiele innych werków, wliczając w to między innymi mały, damski kaliber 9'' oraz stosowany w chronometrach obserwatoryjnych 21''. Łącznie wszystkich mechanizmów z rodziny 19'' stworzono do roku 1931 około 6 milionów sztuk.
Ostatni model z tej linii został stworzony w 1911 a jego nazwa została zmieniona w 1919 na 47,7 mm. Wyregulowany przez sławnego zegarmistrza Alfreda Jaccarda, ten symbol wysokiej jakości firmy Omega pobił rekord dokładności chodu we wszystkich kategoriach w londyńskim obserwatorium Kew Teddington w roku 1933 a następnie w 1936, uzyskując wynik 97,8 punkta na 100 możliwych, który już nigdy nie został pobity.