Liquidmetal i Ceragold


Naukowcy ze Swatch Group współpracujący z zespołem rozwoju produktów Omegi stworzyli niezwykły ceramiczny pierścień, który dzięki wykorzystaniu technologii Liquidmetal jest niezwykle trwały i odporny na wszelkie zarysowania.



Liquidmetal to metal amorficzny -materiał o nieregularnej, niekrystalicznej strukturze atomowej. Temperatura, w jakiej powstaje jest o połowę niższa niż ma to miejsce w przypadku stopów tytanu. Po hartowaniu Liquidmetal osiąga jednakże trzykrotnie wyższą twardość aniżeli w przypadku stali. Amorficzna struktura stopu pozwala na bezspoinowe, scalanie go z ceramicznym pierścieniem. W efekcie idealnie gładki pierścień lunety, dzięki twardości dwóch wykorzystanych przy jego produkcji materiałów, jest niezwykle odporny na zadrapania i korozję.

Dzięki temu, że obróbka cieplna Liquidmetal wymaga niższych temperatur niż w przypadku tradycyjnych metali wykorzystywanych w przemyśle zegarmistrzowskim, nie istnieje ryzyko uszkodzenia powierzchni ceramicznych. Pozwala to także na tworzenie warstw o grubości jednej dziesiątej milimetra.



Liquidmetal został pierwszy raz wykorzystany w limitowanym modelu Planet Ocean w 2010 roku (limitacja wynosiła 1948 sztuk - dla uhonorowania daty wprowadzenia na rynek pierwszego zegarka z linii Seamaster).



Ceragold to pierwszy produkt pozwalający na wykorzystanie 18 karatowego złota do dekoracji elementów ceramicznych, który został wprowadzony do zegarków Omegi w 2012 roku. Dziewięcioetapowy proces produkcji pierścienia ze złotą skalą oraz liczbami gwarantuje produkt idealnie gładki oraz znacznie bardziej odporny na zarysowanie niż w przypadku pierścieni standardowych.



Etapy procesu produkcyjnego:
  1. Formowanie ceramicznego pierścienia
  2. Przygotowanie pierścienia
  3. Grawerowanie skali
  4. Mikrowiercenie
  5. Piaskowanie
  6. PVD
  7. Galwanoplastyka
  8. Usuwanie nadmiaru złota
  9. Obróbka końcowa




UWAGI:
W razie dostrzeżenia blędów w tłumaczeniu proszę o kontakt