Muzeum Omegi


Omega należy do grupy firm, które w szczególny sposób dbają o pamięć na temat historii i dokonań marki. Dokładna dokumentacja numerów seryjnych oraz odnotowywanie wszystkich ważnych faktów zarówno związanych z samą produkcją jak i wydarzeń w mniejszym stopniu z nią powiązanych to tylko kilka przykładów na potwierdzenie tej tezy. Aby jeszcze dobitniej udowodnić swoje przywiązanie do tradycji na przełomie lat 1983/1984 niedaleko zakładu w Biel powstało Muzeum Omegi, które miało za zadanie gromadzić ciekawe eksponaty i prezentować wszystkim fanom marki jej bogatą historię. Jest to najstarsze takie muzeum poświecone jednej marce zegarków. W kolekcji znajduje się już przeszło 4000 eksponatów, w tym liczne zegarki, zegary, mechanizmy, plakaty, reklamy, a także zdobyte przez firmę nagrody i wyróżnienia.

Do ulubionych ekspozycji zwiedzających należą te przedstawiające losy Omegi Speedmaster w historii kosmicznych wypraw NASA, zegarki należące do znanych osób (np. Johna F. Kennediego, T.E. Lawrencea czy znaleziony niedawno kieszonkowy zegarek Alberta Einsteina), a także urządzenia wyprodukowane przez Omegę, wykorzystywane do pomiaru czasu podczas zawodów sportowych (w tym także Igrzysk Olimpijskich). Muzeum w roku 2010 przeszło gruntowną modernizację, która zaowocowała poszerzeniem ekspozycji (miedzy innymi o zegarki koncepcyjne, które z różnych względów nie weszły do produkcji).



Muzeum otwarte jest we wszystkie dni tygodnia poza weekendami i świętami narodowymi. Wejście do muzeum jest bezpłatne, jednak najpierw należy się telefonicznie umówić. Prezentacja audio-wizualna może być przedstawiona w języku angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim, chińskim oraz japońskim. Możliwe jest również oprowadzenie przez przewodnika, który przedstawia informacje w języku angielskim, niemieckim lub francuskim.

Dokładny adres to: OMEGA MUSEUM
rue Stämpfli 96
CH-2504 Bienne
Tel. +41 (0)32 343 9211
Fax. +41 (0)32 343 9870

W zbiorach muzeum znaleźć można ciekawe informacje na temat każdej z najważniejszych linii modeli produkowanych przez Omegę, a także na temat wydarzeń, w których brały one udział.Najważniejszymi osobami związanymi z muzeum są Marco Richon oraz Claude Racine, których wiedza na temat Omeg nie ma sobie równych. Dla wszystkich fanów marki wybierających się do Szwajcarii wizyta w Muzeum Omegi to obowiązkowy punkt wycieczki.





















Polecam także stronę Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Omegi, gdzie znaleźć można wiele informacji na temat historii marki wraz ze zdjęciami eksponatów muzealnych.