Omega we współczesnych jednostkach wojskowych


W obecnych czasach pojęcie tool watch wykorzystane w odniesieniu do zegarków mechanicznych traci sens, gdyż zostały one na tym polu niemal całkowicie wyparte przez znacznie tańsze i bardziej niezawodne wyspecjalizowane zegarki elektroniczne. Tam gdzie zegarek jest jedynie kolejnym przyrządem pomiarowym nie ma miejsca na sentymenty.

Nie oznacza to jednak, że zegarki mechaniczne pożegnały się całkowicie z nadgarstkami "profesjonalistów" (pilotów, nurków, żołnierzy itp.) gdyż wiele firm tworzy specjalne, limitowane serie swoich produktów, które nie są dostępne w sprzedaży i trafiają w całości, na przykład, do elitarnych oddziałów wojsk.

Poniżej prezentuję kilka przykładów takich zegarków stworzonych przez Omegę:

 • Od stycznia 2009 zegarkiem Special Air Service (SAS) jest Omega Planet Ocean


 • Special Boat Service (SBS) Omega Seamaster GMT Limited Edition (ref. 2535.80.00). Specjalnie przygotowany dla tej jednostki. Limitacja w ilości 501 sztuk.


 • United Kingdom Special Forces (UKSF) "Communicator" Omega Seamaster 2254.50.00 Emerge.


 • Mine Clearance Divers of the UK Royal Navy . Royal Navy Clearance Diver Omega Seamaster Professional "electric blue" (ref. 2257.80.00).

 • Do tej listy dołączyć można także specjalnie przerobione Speedmastery X-33:

  Warto zwrócić uwagę na kartę gwarancyjną zegarka, gdzie w miejscu dealera znajduje się sama Omega (i jej fabryka w Bienn).

  US Navy's Strike Fighter Squadron 27 (VFA-27, Royal Maces)  Gen 2. X-33. Carrier Wing Three (CVW-3) of the USS Harry S. Truman (CVN-75) Operation Iraqi Freedom.

  UWAGI:
  1) Materiały do artykułu zebrał i opracował Wojtek (rip) z Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.