Speedmaster X-33
Speedmaster Professional X-33 znany także jako Mars Watch to zegarek, który był projektowany i testowany przez pięć lat we współpracy z amerykańskimi, rosyjskimi oraz europejskimi astronautami jak również profesjonalnymi pilotami z eskadr Blue Angels oraz Thunderbirds. Zegarek został stworzony z myślą o maksymalnej wygodzie odczytu wskazań czasu podczas lotu oraz o jak największej odporności w trudnych warunkach powietrznych jak i kosmicznych misji.
Początki tej konstrukcji sięgają roku 1986 i czasów pierwszej generacji modelu Seamaster Multifunction (wtedy Omega zastosowała połączenie zegarka ze wskazaniem zarówno analogowym jak i cyfrowym).
Nazwa X-33 została nadana zegarkowi w czasie testów i miała się odnosić do projektu nowego wahadłowca firmy Lockeed Martin. Na początku uznano również, że X-33 powinien należeć do serii Flightmaster. Przydomek X-33 okazał się na tyle popularny, że Omega postanowiła oficjalnie nazwać swój zegarek. "Speedmaster Professional X-33".
Oficjalna premiera odbyła się w 1998 roku podczas połączenia ze Stacją Kosmiczną MIR w czasie trwania targów zegarkowych w Bazylei. X-33 został zatwierdzony również przez NASA jako zegarek odpowiedni dla astronautów podczas misji kosmicznych (wraz z -Casio G-Shock, Timexem Ironman oraz pierwszym Speedmasterem Pro który wciąż jest jedynym zegarkiem zatwierdzonym do wykonywania zadań poza statkiem).
Pierwsza edycja X-33 posiadała kilka wad, które wyeliminowano w drugiej wersji:
- Zmieniono przyciski, które miały skłonność do wypadania lub zapadania się
- Pokrycie powłoką antyrefleksyjną znajdowało się teraz tylko od wewnętrznej strony szkła (w pierwszym modelu szkło było pokryte z obu stron co powodowało rysowanie się zewnętrznej powłoki)
- Skrócono czas podświetlenia tarczy w celu wydłużenia żywotności baterii
- Na deklu wygrawerowano dodatkowe oznaczenia (wcześniejsze wersje mają na deklu jedynie znaczek Seahorsea
X-33 nie okazał się takim sukcesem marketingowym jak pierwszy Speedmaster. Wielu widziało w nim jedynie bardzo drogie szwajcarskie Casio (niczego nie ujmując tej świetnej japońskiej firmie). Dlatego w roku 2006 zaprzestano sprzedaży zegarka prywatnym odbiorcom. Są one wciąż dostępne dla jednostek wojskowych i profesjonalnych pilotów.