Od Railmastera do mechanizmu antymagnetycznego


Wrażliwość na działanie silnych pól magnetycznych spędzała sen z powiek wielu twórcom narzędzi do pomiaru czasu. Omega wraz ze swoim Railmasterem zaprezentowanym w 1957 roku należała do pionierów w walce z tą przypadłością. Więcej na ten temat napisałem w artykule o modelu Railmaster.



Rozwiązania zapoczątkowane przez IWC, Omegę i Roleksa, zakładające wykorzystanie wewnętrznej klatki ochronnej w dużym stopniu ograniczało producentów (zegarki musiały być grubsze, pozbawione przeszklonego dekla oraz okna datownika, a dodatkowo samo rozwiązanie nie zawsze zapewniało wystarczającą ochronę).



Pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu było wprowadzenie w 2008 roku przez Omegę krzemowego włosa, który umieszczono w mechanizmach z wychwytem współosiowym z rodziny 8500.

Prawdziwa rewolucja nadeszła jednak dopiero w 2013 roku kiedy Omega zaprezentowała swój pierwszy antymagnetyczny kaliber, oznaczony jako 8508 odporny na działanie pól magnetycznych przewyższające 15000 gausów .



Mechanizm został umieszczony w modelu z linii Aqua Terra.



Aby osiągnąć taki rezultat w nowym mechanizmie poza krzemowym włosem zastosowano także opatentowany materiał Nivagauss, z którego wykonano koło balansowe, palety oraz koło wychwytu. Pozostałe elementy wychwytu współosiowego również zostały wykonane z materiałów odpornych na pola magnetyczne. Ostatnim elementem jest sprężyna zastosowana w systemie antywstrząsowym, która została wykonana z metalu amorficznego.



W roku 2014 Omega zapowiedziała zmodernizowanie większości swoich kalibrów z rodziny 8500 do poziomu 8508 nadając im przy okazji nazwę Master Co-Axial.